1 muajsh 110 - 120 gr per 6 vakte; 45 ditesh 120 - 130 gr per 6 vakte; 2 muajsh 140 - 150 gr per 5 vakte; 2 muajsh e gjysme 150 - 160 gr per 5 vakte; 3 muajsh 160 - 180 gr per 5 vakte; 4-5muajsh 200 - 230 gr per 4 vakte.

Për llogaritur sa qumësht formule duhet të pijë fëmija duhet të pjestoni me 10 peshën në gr të fëmijës (per shembull kur pesha e femijes eshte 3.

Nëse ha, ai do të lëshojë gjoksin e tij. 30 🕜 – Pure karrote e bardhe ose pastinakk me qumesht gjiri/formule (prove) E merkure: ora 13.

Kjo është sasia ditore e cila duhet të pihet në rreth 6 vakte në ditë (rreth 92 ml në vakt nëse ai pi 6).

5 filxhanë në ditë për fëmijët 4-8 vjeç.

Por për të rriturit, sasia e madhe e qumështit të lopës që supozohet të pinë mund të duket, shumë mirë. Pershendetje nena, kam nje bebe 2 javeshe dhe e kam sa me qumesht formule sa me qumesht gjiri, doja te pyesja sa ml qumesht eshte normale te pije nje bebe? Sepse me ndodh qe mund ti jap 90 ml qumesht formule dhe nuk ngopet dhe duhet ti jap prap plus qumesht gjiri. përbërësit: saldim - 50 g; uji 400 ml;.

Përberja: qumësht i skremuar, shurup qumështi i demineralizuar, vajra vegjetale, laktozë, probiotikë, vaj peshku, koncentrat proteinash serike, minerale, vitamina, aminoacide, fibra ushqimore, lecitinë soje, taurinë, nukleotide, acid citrik.

. . 5 cm për djemtë dhe 65.

Klodjana. 2.

Edhe në këtë moshë duhet të përshtateni.

.

Goja e tij është e hapur, dhe ai kërkonë të pijë. Janë disa bebe që në muajin e 4të ose të 5të nuk mund të plotësojnë oreksin e tyre vetëm me qumësht gjiri dhe kanë nevojë për ushqim plotësues për rritje të shëndetshme.

6. .

.
Kjo është sasia ditore e cila duhet të pihet në rreth 6 vakte në ditë (rreth 92 ml në vakt nëse ai pi 6).
Janë disa bebe që në muajin e 4të ose të 5të nuk mund të plotësojnë oreksin e tyre vetëm me qumësht gjiri dhe kanë nevojë për ushqim plotësues për rritje të shëndetshme.

Po kështu, ka bebe që mjaftohen vetëm me qumështin e gjirit deri në fund të muajit të 6të, dhe tek atëherëjanë gati për ushqim plotësues.

Program ushqimi per bebet 6 muajsh: Ne mengjes ne cfaredo ore qe te zgjohet bebi duhet te pije qumesht gjiri ose qumesht.

Diskutime. . Ja cfare te beni! ledia.

Cila është sasia e duhur e qumështit? Vaktet e fëmijës varen nga mosha e tij,. Forgot account? or. . Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu. appalachian power hammer. Ja cfare te beni! ledia.

.

Banane ( vetem per nje porci, bananen mos e veni ne friz) Zgjedhe nje banane te pjekur mire, shtype mire me pirun shto pak uje te vluar ose pak baby qumesht. .

Disa foshnja lindin me te zhurmshem dhe nervoze ne krahasim me disa te tjere.

Po kështu, ka bebe që mjaftohen vetëm me qumështin e gjirit deri në fund të muajit të 6të, dhe tek atëherëjanë gati për ushqim plotësues.

.

Nga muaji 6 në muajin 9: 100 ml qumësht për c’do kg peshe të fëmijës.

Ela, kam nje keshille per ty.